KAROLINA KĘPSKA
  • HOME
  • Teacher Trainer Blog
  • Marketing & Customer Experience
  • Doświadczenie MAMY
  • O mnie
  • Silna, mądra, kreatywna
  • Uczymy o kobietach
  • Publikacje
  • Kontakt

Karolina Kępska
Teacher Trainer

Skontaktuj się
Najnowszy wpis

Top 5 - Przemowy, które każdy powinien znać.

23/2/2020

0 Comments

 
Obraz
#metodyka #rozwój

PuBlIC SPEAKING TO MUS

Niezależnie od tego, czy interesuje Was public speaking, czy też nie, jest klika takich przemów publicznych, które każdy nauczyciel, ba, każdy człowiek powinien znać lub przynajmniej choć raz posłuchać. 
Przemówienie te budują nasz światopogląd, rozszerzają horyzonty i tłumaczą niektóre zjawiska. Co więcej, każdy z nas, praktycznie 99,9% procent ludzi chociaż raz w życiu będzie zmuszona przemawiać przez innymi, wznosić toasty, życzenia, robić prezentacje, dlatego ważnym jest, aby poznawać wzorce prawie idealne. 
​

Umiejętności Prezentacyjne w edukacji

Umiejętności prezentacyjne nigdy nie były mocną stroną naszej edukacji, a to dlatego, że od setek lat w Polsce stawia się na wiedzę encyklopedyczną i samodzielne zdobywanie doświadczeń w myśl zasady "ja miałem przerąbane, inni też muszą mieć". Do niedawna zajęcia rozwijające kreatywność należały do przedmiotów, o których można było usłyszeć tylko w zagranicznych filmach, a teraz choć zaistniały w naszych rodzimych programach nauczania to pozostawią wciąż wiele do życzenia, bo są w większości tylko nazwą w planie lekcji, jak np. w szkole mojej córki (z czego to wynika obszernie pisałam już we wrześniowym wpisie, do przeczytania tu).  
Tak więc umiejętności autoprezentacji i prezentacji w Polsce kuleją, to już wiemy. I nawet jak słaba recytacja wiersza na środku klasy, czy występ z chórkiem szkolnym nie zaważą raczej na niczyjej przyszłości, tak słabe wystąpienie na rozmowie kwalifikacyjnej lub brak umiejętności przedstawienie nawet najlepszych wyników pracy niejednemu zniszczyło lub przynajmniej przystopowało karierę zawodową. 
​

TOP 5 przemówień publicznych

Wyobraźcie sobie, choć może być to trudne, że przemówienia publiczne to nie tylko TED i TEDx. (Wooooooooow, serio?!). Internet jest pełen świetnych przemówień, niektóre z nich być może są Wam znane, niektórymi mam nadzieję Was zaskoczę. 
  1. Michelle Obama's speech on International Women's Day​
Michelle podobnie do swojego męża jest wielka międzynarodową liderką, która nie tylko inspiruje swoim życiem, karierą zawodową, ale też poprzez swoje zaangażowanie w życie społeczne i poprawianie jakości życia kobiet na całym świecie. Jak zapewne wiecie uwielbiam ją i szanuję, dlatego jest przemowa występuje w moim TOP 5 jak numer 1. 
Przemowa podkreśla prawa kobiet, a raczej ich nieprzestrzeganie, wciąż, mimo XXI wieku i nowoczesności, która ukazuje się wszędzie. Wysłaliśmy człowieka na księżyc, a nie potrafimy zrównać płac - to przykre. 
“These issues (women's rights - przyp. mój) aren’t settled. These freedoms that we take for granted aren’t guaranteed in stone. And they certainly didn’t just come down to us as a gift from the heavens. No, these rights were secured through long, hard battles waged by women and men who marched, and protested, and made their voices heard in courtrooms and boardrooms and voting booths and the halls of Congress.”
Warto wysłuchać tej przemowy, marzec się zbliża...
​        2.    Steve Jobs at Stanford University
Przemowa Steve'a Jobsa na uniwersytecie Stanforda należy do jednych z najbardziej znanych i najbardziej poruszających mów motywacyjnych ostatnich lat. Teoretycznie nie ma w niej nic szczególnego, więc dlaczego tak bardzo porusza ona tak wiele osób? 
Sekretem tego przemówienia jest poziom emocji Steve'a i jego osobista historia. Wizjoner wiele dni przygotowywał się do tego wystąpienia, ćwiczył i miał ogromną tremę. 
To przemówienie, mimo że nie TEDowa ma wszystkie cechy, które organizacja przedstawia jako te, które zawiera idealna przemowa: 
  • jest krótka (typowe 5 x 3 minuty - zasada podzielności długości wystąpienia na trzy) 
  • dotyka tematów życiowych i ważnych dla wielu osób, mówi o pracy: 
“Your work is going to fill a large part of your life, and the only way to be truly satisfied is to do what you believe is great work. And the only way to do great work is to love what you do. If you haven't found it yet, keep looking. Don't settle. As with all matters of the heart, you'll know when you find it.”
  • działa według zasady 3, opowiada 3 historie: o życiu i edukacji - o swoich początkach, o miłości i stracie - a radości z pracy, i na koniec o śmierci. 
 "You are already naked. There is no reason not to follow your heart."
Co Wam da przemowa Steve'a Jobsa? Świadomość, "The man who thought different" da Wam świadomość, udowadni, że najlepsze przemówienie, które kiedykolwiek przyjdzie Wam zrobić muszą pochodzić z... SERCA <3 ​​
      3.   Sir Ken Robinson at TED
Tej prezentacji TEDowej żadnemu nauczycielowi nie muszą przedstawiać, znają ją wszyscy i niczym Was w tym momencie nie zaskakuję, wiem, przepraszam, jednak jest tak dobra i w sposób tak dosadny obnaża błędy oświaty, że powinno ją się przypominać wciąż i wciąż, aby się to zakodowało w głowach wszystkich i dało podwaliny zmianom. 
​
      4.   J. K. Rowling at Harvard University
Ekstremalnie trudno jest zdecydować, które przemówienia publiczne należą do najważniejszych, dla każdego mogą mieć one inne znaczenie). Rankingi przemówień, które zmieniły świat wymieniają zawsze: ​
  • przemówienie Martina Luthera Kinga, I Have A Dream z 1963
  • przemówienie Nelsona Mandeli, Release From Prison z 1990
  • przemówienie Winstona Churchilla, We Shall Fight On The Beaches z 1940
  • przemówienie Ronalda Reagana, Brandenburg Gate z 1987
  • przemówienie J.F Kennedy'ego, Inaugural Address z 1961
  • przemówienie Emily Pankhurst, Freedom or Death z 1913
Są to wspaniałe przemowy, emocjonalne i pełne historycznego znaczenia, jednak mój wybór do TOP 5 pada bardziej na przemówienia, które mogą nam samym i naszym uczniom pomóc w rozwoju, budowaniu siły ducha i charakteru. Stąd też kolejne przemówienie, i choć nie jestem największą fanką J.K. Rowling doceniam bardzo jej twórczość oraz to, co przeżyła, żeby dość do miejsca, w którym jest obecnie. Przeżyła nieszczęśliwe małżeństwo, utratę matki i nienarodzonego dziecka, miała wielką depresję i chciała popełnić samobójstwo. 
20-minutowa przemowa J.K Rowling o tytule "The Fringe Benefits of Failure And The Importance of Imagination" daje nam niezwykłą lekcję siły, wiary we własne możliwości i marzenia, wagę wyobraźni i przyjaźni, ale przede wszystkim przekazuje młodym jeszcze jedno ważne przesłanie, być może dla nich najważniejsze: nie egzaminy, wyniki w nauczaniu i dyplomy determinują czyjś sukces, robi to życiowe doświadczenie. 

- "It is impossible to live without failing at something unless you live so cautiously that you might as well not have lived at all - in which case, you’ve failed by default."

- "You will never truly know yourself, or the strength of your relationships, until both have been tested by adversity. Such knowledge is a true gift, for all that it is painfully won, and it has been worth more than any qualification I ever earned."

- "Personal happiness lies in knowing that life is not a check-list of acquisition or achievement. Your qualifications, your CV, are not your life, though you will meet many people of my age and older who confuse the two."

Polecam całość, każdemu!
      5.   Joaquin Phoenix Oscar Speech 2020
Ostatnia przemowa jest krótka, to tylko 3 minuta, a nosi w sobie tak olbrzymi, emocjonalny impakt, że nie sposób jej tu nie umieścić, w tym krótkim rankingu. 
Joaquin Phoenix przemówił na Oskarach w imieniu tych, którzy głosu nie mają i podkreślił, że wszyscy jesteśmy równi, mimo że często wydaje nam się, że jesteśmy ponad innymi. Aktor przypomniał wszystkim czym jest ludzkość. 
"And I think that's when we're at our best, when we support each other, not when we cancel each other out for past mistakes, but when we help each other to grow, when we educate each other, when we guide each other toward redemption. That is the best of humanity." 
 

PRZEMOWY Z NAPISAMI

Świetnym źródłem inspiracji dla Was samych, ale i dla Waszych uczniów może być kanał YOUTUBE English Speeches with Subtitles oraz Great Speeches - wypróbujcie. Polecam. 


EDUWEEK #6 

Dziękuję Wam za tą edycję eduweeku, mam nadzieję, że Wam się podobało i odwiedziliście pozostałe blogi edukacyjne zrzeszone na edublogi.pl. Jeśli nie, to szybciutko idźcie na stronę www.eduweek.pl/6/, gdzie znajdziecie wszystkie TOP OF THE TOP tej edycji. 
0 Comments

TOP 5 - MOJE WPISY, KTÓRE CHCIAŁABYM CI PRZYPOMNIEĆ

22/2/2020

0 Comments

 
Obraz

Uwielbiam #EDUWEEK

Naprawdę szczerzę uwielbiam #Eduweek strony edublogi.pl, a wiecie za co? Za to, że kiedy jesteś zarobiony po uszy, albo Twój umysł, gdzieś tam zupełnie odleciał i jest w innym świecie, Eduweek motywuje do działania, do pisania i do wspierania nauczycieli. 
Tematem tej edycji jest TOP OF THE TOP, każdy bloger wybiera jakieś szczyty.

Moje TOP 5

Ja na pierwszy dzień Eduweek, czyli na sobotę, kiedy to zazwyczaj przypominam różne wcześniejsze swoje wpisy, wybrałam moje TOP 5 wpisów, które do tej pory poczyniłam, bo niektóre w momencie publikowania stawały się ekstremalnie (jak na mój gust oczywiście i jak na edukację językową oczywiście) popularne, a potem o nich zapominaliście, jak to w świecie online bywa. Ale warto je odświeżyć - udały mi się po prostu ;)
​

Subiektywny Ranking? TAK!

Choć w tym momencie mój blog pokazuje absolutne 0 (słownie: zero) polubień pod postami, nie dałam mu się tak łatwo zwieść, niestety tak bywa za każdym razem jak coś zmienię na swojej stronie, czy to domenę, czy nazwę bloga. Ostatnio właśnie ta druga uległa zmianie, bo pojawiło się coś nowego, coś nie-nauczycielskiego, a rozwojowego: Doświadczenie MAMY (nowa podstrona witryny, blog inicjatywy dla kobiet i mężczyzn, którzy chcą spojrzeć z mojej maminej perspektywy i podzielić się swoimi doświadczeniami z innymi, aby się wspólnie rozwijać).  
Na szczęście z pomocą przychodzą statystyki strony, bo ranking wpisów chciałam, żeby był choć trochę obiektywny, ale nie do końca. ;) Musicie mi też pozwolić na odrobinę prywaty i pokazanie Wam to, co uważam za najlepsze i najważniejsze na tym blogu. 

Nr 1

Obraz
Absolutnie najpopularniejszym wpisem na moim blogu, jest JEŚLI NIE SZKOŁA, TO CO? i muszę przyznać, że to też mój ulubiony wpis i mam nadzieję, że jeśli jeszcze go nie czytaliście przeczytacie z radością i ochotą. 
Ten post powstał nie po to, aby odwodzić nauczycieli od pracy w szkole, ale po to, żeby ich wzmocnić, żeby im pokazać, że mają kwalifikacje, umiejętności, a czasami nawet supermoce, o których nie wiedzą. To samo chcemy z Nową Erą przekazać obecnie w cyklu konferencji #TeacherPower (więcej informacji i zapisy tu). 
Nauczyciele mogą naprawdę wiele, rynek pracy stoi przed nimi otworem, jednak wiele z nich zostaje w zawodzie, tak nisko płatnym i tam ostatnio nie szanowanym, bo w ich głowach jest misja, bo wiedzą doskonale, że: 

"Edukacja jest najpotężniejszą bronią, której możesz użyć, by zmieniać świat" 
~Nelson Mandela~
​

Nr 2

Numerem dwa w rankingu moich postów blogowych jest post, który otwierał rok szkolny 2018, czyli ZESZŁOROCZNE INSPIRACJE NA NOWY ROK SZKOLNY, choć nie miał tak wysokiej poczytalności co świeże posty, uważam, że bycie w pierwszej 5 to coś, co czyni go ważnym i wyjątkowym. Bardzo się z tego cieszę, bo to dowód na to, że moje ​pomysły komuś się przydają. 
Być może pamiętacie 15 pomysłów na 1500 polubień fanpage'a - mmmmm... jak miło i kiedy to było. :) Szok, teraz jest ich o 4000 więcej. WOW! AMAZING!
Sprawdźcie ten post koniecznie, może pomysły Wam też się spodobają, mam tam: 
  1. Wielkie pranie
  2. Sneak Peak
  3. Enigma
  4. Zupa słówkowa
  5. Muzyczne historie
  6. Stepping stones
  7. Jak Cię widzą
  8. Żywy zegar
  9. Budujemy z cegieł
  10. ​Flashcard stories
  11. Niezły kawałek
  12. Popcorn
  13. Be my telly
  14. Flipped reading
  15. ​Grammar doodles
​

nr 3

Obraz
Kolejne posty mają praktycznie takie same wartości, jeśli chodzi o ich popularność i czytalność. Nie są też najpopularniejszymi, bo pochodzą z wczesnych lat mojego bloga. Ich kolejność będzie teraz bez większego znaczenia, ale to też moje ulubione wpisy, z listy tych, które uważam za ważne i warte odświeżenia. 
​
MAŁE DZIECI, UCZYĆ, CZY NIE UCZYĆ? - O TO JEST PYTANIE. 
​Nauczanie dzieciaczków, tych najmniejszych, a nawet często bardzo malućkich, to temat, który wypływa co rusz, dlatego uważam, że dyskusja o nim jest potrzebna i istotna, szczególnie dla nauczycieli i rodziców tych małych uczniów. 
​Post porusza różne aspekty nauczania maluchów, punkt widzenia neurodydaktyki i metodyki nauczania języków. Do wpisu dorzucam Wam jeszcze w gratisie moją rozmowę z Ewą Wodzicką-Dondziłło z bloga Angielskie Bajanie w ramach akcji Maluch na Językach (nie przejmujcie się moim brakiem make-upu i bałaganem w tle - myślałam, że to będzie podcast ;) ;) :)) oraz wywiad ze mną (#jestęcelebrytę) na blogu ChitChat&Cat Igi Białaszczyk do przeczytania tutaj, o ---> tu. 


​Nr 4

Od 2017 roku, czyli od czasu reformy oświaty (brrrr..., też nie lubię tego sformułowania) nauczyciele co chwilę zmieniają swoje role. Nauczyciele dzieci starszych stali się nauczycielami maluchów, no cóż począć taka praca językowca, musi potrafić odnaleźć się w każdej grupie. 
Być może i Wy ostatnio znaleźliście się w takiej sytuacji, jeśli tak, to przypominam wpis o grupach wiekowych: UCZ MNIE TAK, JAK SIĘ UCZĘ. 
Każda grupa wiekowa jest inna, przez każdą z nich przeszliście na własnej skórze, dlatego ważne jest, aby zawsze przyświecała Wam w głowie jedna myśl, jeśli ją sobie zakodujecie Wasze lekcje będą najlepsze na świecie: STEP INTO THEIR SHOES! 
A kiedy już poczujecie się jak Wasi uczniowie, usłyszycie ten głos, nie bójcie się go, tylko podążajcie za nim ;)
Obraz

Nr 5 

LAST BUT NOT LEAST - ostatni w rankingu, ale dla mnie osobiście najważniejszy i najbardziej osobisty wpis, czyli ​LEAVE YOUR MARK - MOJA DROGA KU NIEŚMIERTELNOŚCI PRZEZ TEDX, o tym jak spełniłam swoje największe zawodowe marzenie życia, stając na czerwonej kropce na TEDxowej scenie. 
Być może o tym nie wiedzieliście, być może też nie oglądaliście mojego wystąpienia, dlatego chciałabym Was prosić teraz o obejrzenie go i posłuchanie, tego, co mam w nim do powiedzenia o życiu, relacjach i nauczaniu. 


Eduweek #6 

Kochani, jeśli interesują Was inne wpisy, a jest ich bardzo dużo obserwujcie stronę eduweek.pl/6/ oraz pozostałe blogi:
​
Atena Juszko
 https://atenajuszko.com/
English on fleek
 https://www.englishonfleek.pl/
English-nook
 http://www.english-nook.pl/
English On The Way
 http://angielskipodrodze.pl/
English Freak
 https://www.englishfreak.pl/
Laboratorium języka 
 https://laboratoriumjezyka.pl/
Authentic Teaching
 http://authentic-teaching.com/
Karolina Lubas
 https://karolinalubas.pl/blog
Expressis Verbis
 https://evszkolenia.com/
Nauczycielka Angielskiego
 http://nauczycielkaangielskiego.pl/
Akademia Lektora
 https://akademialektora.com/
Oskar Rożewicz
 https://o-rozewicz.pl/
From P. with Love
 http://frompwithlove.eudaimon.pl/
Sylwia Grubiak - Creative Teacher
http://sylwiagrubiak.pl/
mini English blog
 https://minienglishblog.blogspot.com/
​
Magdalena Ślawska
 http://joz.com.pl
Creativity killed the class

 https://creativitykilledtheclass.weebly.com/blog
EnglishLand
 http://www.englishland.com.pl
Elikeenglish
 http://elikeenglish.pl
0 Comments

    W sieci

    Archiwa

    Luty 2022
    Październik 2021
    Czerwiec 2021
    Maj 2021
    Luty 2021
    Styczeń 2021
    Grudzień 2020
    Sierpień 2020
    Lipiec 2020
    Luty 2020
    Listopad 2019
    Październik 2019
    Wrzesień 2019
    Sierpień 2019
    Czerwiec 2019
    Kwiecień 2019
    Marzec 2019
    Luty 2019
    Grudzień 2018
    Październik 2018
    Wrzesień 2018
    Sierpień 2018
    Czerwiec 2018
    Marzec 2018
    Wrzesień 2017
    Czerwiec 2017
    Marzec 2017
    Luty 2017
    Styczeń 2017
    Grudzień 2016
    Listopad 2016

    Kategorie

    Wszystkie
    Autonomia W Nauczaniu
    Dzieci
    Eduweek
    Feedback
    Gadżety Na Zajęciach
    Grupy Wiekowe
    Gry I Zabawy Dawne
    Gry Na Zajęciach
    Grywalizacja
    High5!
    Język Ojczysty
    Kreatywne Nauczanie
    Mediacja Językowa
    Metody Aktywizujące
    Metodyka
    Młodzież
    Młodzież I Dorośli
    Motywacja
    Najmłodsi Uczniowie
    Pierwszy Wpis
    Rozwój Nauczycieli
    Technologia

    Kanał RSS

Home

Kontakt

Teacher Trainer Blog

Doświadczenie MAMY

Copyright © 2015
  • HOME
  • Teacher Trainer Blog
  • Marketing & Customer Experience
  • Doświadczenie MAMY
  • O mnie
  • Silna, mądra, kreatywna
  • Uczymy o kobietach
  • Publikacje
  • Kontakt