KAROLINA KĘPSKA
  • HOME
  • Teacher Trainer Blog
  • Marketing & Customer Experience
  • Doświadczenie MAMY
  • O mnie
  • Silna, mądra, kreatywna
  • Uczymy o kobietach
  • Publikacje
  • Kontakt

Karolina Kępska
Teacher Trainer

Skontaktuj się
Najnowszy wpis

Jeśli nie szkoła, to co?

20/2/2019

12 Comments

 

Nie odchodź z zawodu tak łatwo

Coraz częściej słyszymy, że nauczyciele mają dość, chcą odchodzić z zawodu, są sfrustrowani i niezadowoleni. Społeczeństwo ma nas za nic, mimo, że gdyby nie my, nie byłoby społeczeństwa. 
Oczekuje się od nas stałego podnoszenia kwalifikacji, a niestety szkolenia, kursy, studia podyplomowe kosztują, więc przy niskich zarobkach bywa, że nauczycieli na doszkalanie się po prostu nie stać. 

Jednak jeśli frustracja nie dotyczy sfery finansowej, a jedynie zmęczenia lub znudzenia zawodem, nie odchodźcie tak łatwo, znajdzie jedynie ujście dla swojej ambicji. Możecie prowadzić bloga, pokazując swoje dokonania, pisać materiały dla wydawnictwa, ze swoim doświadczeniem możecie spróbować pracy metodyka. Ja o takiej marzyłam zawsze, męczyła mnie praca w szkole, bo czegoś wiecznie mi brakowało. Uwielbiam dzieciaki i uwielbiam uczyć, dlatego chciałam się podzielić z innymi swoimi doświadczeniami. Dodatkowo chciałam się kształcić, a jak inaczej to robić niż pracując z nauczycielami nad ich i swoim warsztatem. Miałam na swoim koncie kilka publikacji metodycznych, swój własny program nauczania i sporą wiedzę, dlatego pewnego dnia bez wahania napisałam kilka CV i stało się: na 3 wysłane aplikacje dostałam 2 pozytywne odpowiedzi, z których wybrałam jedną. Ale, ale, to nie miała być moja historia. 
​

A co jeśli nie szkoła?

A co jeśli ktoś ma już naprawdę dość, ale nie wie, co może robić? Często spotykam się z językowcami, którzy mówią (tak jak i ja kiedyś dokładnie mówiłam): "ale co ja mogę robić? Ja znam tylko język?". NIEPRAWDA! 
Nauczyciel posiada co najmniej 20 (o ile nie wiele, wiele więcej) umiejętności, które może wykorzystać, przekwalifikowując się na inny zawód. 
Obraz

Moje TOP 10 umiejętności i wybór zawodów dla Byłych NAUCZYCIELI

MANAGER:
  1. ZARZĄDZANIE LUDŹMI
Nauczyciel, zarządzając klasą, przez lata pracy zdobywa doświadczenie w zarządzaniu nie tylko kilkoma lub kilkunastoma osobami, ale setkami ludzi. Każdego dnia pokazuje uczniom jak wyznaczać cele i do nich dochodzić. Dlatego kierowanie zespołem nie będzie stanowił dla doświadczonego nauczyciela problemu. 
      2.    ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW
Nauczyciele wychowawcy potrafią radzić sobie doskonale ze skomplikowanymi problemami
i często rozwiązują je z powodzenie. Co więcej, nauczyciele potrafią identyfikować problemy, zanim jeszcze rozpęta się huragan. Rozwiązują je w zalążku i nie dopuszczają do katastrofy. To cenna umiejętność dla każdego menadżera. 
      3.     DECYZYJNOŚĆ
Nauczyciele w swojej pracy często muszą podejmować decyzje szybko, potrafią oceniać sytuację,
a także trafnie robić analizę zysków i strat.  
MANAGER PROJEKTU:
     4.   ZARZĄDZANIE CZASEM
Każda lekcja to 45 minut, które musi być doskonale przygotowane i wypełnione, aby nie wkradł się chaos i sytuacja nie wymknęła się spod kontroli. Każdy rok szkolny również posiada organizację pracy, której trzeba się sztywno trzymać, dlatego trzymanie się deadline'ów to dla nauczycieli pestka.
      5.    KREATYWNOŚĆ
W zespole projektowym, ale też w innych kreatywnych zespołach (marketing, copywriting, reklama, planowanie eventów, etc.), pomysłowość to jedna z najważniejszych cech, generowanie nowych pomysłów, ale też tworzenie czegoś nowego z czegoś starego to domena każdego nauczyciela. Robimy materiały, tworzymy karty pracy, recyclingujemy wszystko, co się da, aby nasi uczniowie mieli atrakcyjne zajęcia. 
      6.     ODPORNOŚĆ NA STRES
Kto jak kto, ale nauczyciele najlepiej wiedzą, jak pracuje się w stresie, pod presją czasu i będąc pod obserwacją. Dodatkowo potrafią rozmawiać z rodzicami, więc są świetnymi negocjatorami, którzy potrafią walczyć o swoje zdanie. Potrafią budować argumentację na poparcie swoich racji równie szybko, jak podejmować ważne decyzje. 
​KONTROLER JAKOŚCI/ AUDYTOR:
      7.     NADZÓR i OCENA WYDAJNOŚCI
Nauczyciele nadzorują uczniów w czasie ich pracy oraz czasu wolnego na przerwach, wyłapują problemy, diagnozują uczniów i oceniają ich wydajność pracy. Potrafią wdrażać poprawki i plany naprawcze. 
SPECJALISTA PR, RZECZNIK PRASOWY FIRMY:
      
8.      UMIEJĘTNOŚĆ SKUTECZNEJ KOMUNIKACJI
Nauczyciele biegle posługują się językiem polskim, a językowcy do tego jeszcze obcym, z łatwością formułują myśli, co więcej potrafią nawet pięknie opowiadać o "niczym". ;)
Każdemu nauczycielowi z łatwością przychodzi opisywanie sytuacji, w których uczestniczy, a w dodatku potrafi dobierać słowa, rejestr i formę wypowiedzi do odpowiedniego odbiorcy. 
OBSŁUGA KLIENTA:
     
9.        PODEJŚCIE ZORIENTOWANE NA KLIENTA
Nauczyciele mają w sobie coś takiego, że lubią pomagać innym, są empatyczni, potrafią przewidzieć reakcję innych osób, a do tego w sposób spokojny i opanowany reagują na sytuacje trudne i rozmowy z "wymagającymi" (co by nie nazywać ich wprost, roszczeniowymi) rodzicami, co robi z nich od razu specjalistów ds. obsługi klienta. Podobne umiejętności przydadzą się na pewno również rekruterowi i HR-owcowi. 
PRZEDSTAWICIEL HANDLOWY lub OŚWIATOWY:
     10.      UMIEJĘTNOŚĆ SKUTECZNEJ PREZENTACJI
Idealną karierą dla byłego nauczyciela, w tym dla językowca szczególnie, jest zawód przedstawiciela. Nauczyciele "sprzedają" wiedzę na każdych zajęciach, dzięki rozwiniętej umiejętności robienia dobrej prezentacji. Do tego mają łatwość nawiązywania i utrzymywania kontaktu z ludźmi, przez to to, co prezentują, jest uwiarygodnione. A do tego są doskonałymi słuchaczami, więc nie tylko mówią, a też zwracają uwagę na to, co mówią do nich inni. 

TO JESZCZE NIE WSZYSTKO

Moje top 10 to jeszcze nie wszystko, nauczyciele mają jeszcze więcej cech przydatnych na rynku pracy, a przed nimi otworem stoją m.in. praca w wydawnictwie: redaktor, korektor, tłumacz; świat szkoleń, coaching; tłumaczenia; doradztwo wszelkiego typu i praca socjalna. Kochani, jeśli już naprawdę, naprawdę macie dosyć, a ktoś mówi Wam "jest Ci źle, to zmień pracę" to po prostu to zróbcie. 
​Warto spróbować, chociażby po to, by mieć pogląd, czy praca gdzieś indziej jest dla nas odpowiednia, tak fajna, jak ją pokazują, czy da nam tyle samo satysfakcji, co uczenie, czy może nauczycielstwo to nasz jedyny świat.  Jedyne, czego Wam potrzeba w tej sytuacji to ODWAGI. 
12 Comments
Ewa link
30/6/2019 03:08:01 pm

Świetnie napisane, dziękuję za zastrzyk motywacji i energii, na który zawsze można liczyć w Twoich tekstach i wystąpieniach. Myślę, że dla wielu wahających się nauczycieli to bardzo ważny głos.

Reply
Karolina Kępska link
21/2/2021 06:23:17 pm

Czemu, ach czemu ja tak późno zobaczyłam ten komentarz? Bardzo dziękuję. Mnie też motywują dobrzy ludzie wokół mnie.

Reply
Marta
21/2/2021 05:37:29 pm

Dzięki! Właśnie sobie uświadomiłam jak wiele umiejętności posiadam i jaka jestem fajna. Myślałam, że ja tylko potrafię uczyć i rozwiązywać konflikty, a tu proszę. Na pytanie, czy ja mam naprawdę dosyć? Chyba jednak nie jest, aż tak skrajnie. Pozdrawiam cieplutko!

Reply
Karolina Kępska link
21/2/2021 06:21:11 pm

Kocham takie komentarze, to mój sens życia.

Reply
Agnieszka
25/2/2021 11:21:19 am

Pani Karolino, to wszystko niby wiemy ale jakże często o tych naszych zaletach i zdolnościach zapominamy i czujemy się zdołowani. Dobrze, że Pani o tym przypomniała. Powinnam sobie ten tekst wydrukować i powiesić tuż nad biurkiem.

Reply
Kasia
11/5/2021 05:10:18 pm

Zastrzyk motywacji ale niestety nasze zalety nie przekładają się na rynek pracy. Poszukiwania nie przynoszą owoców pomimo młodego wieku, dobrego CV oraz doszkalania się. Smutna rzeczywistość.

Reply
Karolina Kępska link
11/5/2021 07:14:08 pm

Kasiu, więcej wiary w siebie. Ja pisałam ten post z doświadczenia. Byłam nauczycielem, zostałam menadżerem. Uszy do góry.

Reply
Ewa
23/5/2021 10:07:00 am

Niestety. Smutna rzeczywistość. Też nie wiem, co mam innego robić w życiu. Gdzie szukać, jak... Wydaje mi się, że potrafię być tylko nauczycielem.

Reply
Karolina Kępska link
23/5/2021 11:36:26 am

Też tak kiedyś myślałam, to błąd przeświadczeń, który karmimy nasz mózg. Programujemy sobie sami strach. Słyszałaś o Growth Mindset, nastaw się na rozwój, zainwestuj w kurs, który Cię interesuje i zacznij działać. Mogą to być social media i już hop siup zaczynasz jako copywriter. Uszy do góry!

Reply
Jaaaa
21/11/2021 11:56:13 pm

Nieprawda zdby nie zmieniac takatwo, wlasnie zmieniajcie jak wam nie pasuje! Siedze 8 lat i boje sie zmian, nienawidze tej pracy. Gdybym miala ciekawa alternstywe to bym dawno poszla gdzies indziej. Jest beznadziejnie i trzeba szukac innej pracy jak trzeva zamiast sie meczyc w tym co nam nie pasuje!

Reply
Aga
23/4/2022 11:53:23 am

Na dniach dowiedziałam się, że otrzymam wypowiedzenie. Po 20 latach pracy. Od dawna nosiłam się z myślą zmiany zawodu ale myślałam, że sama zadecyduje i zrobię ten krok. I choć jestem optymistką trochę mnie to przygnębia.

Reply
Krzysztof
21/3/2023 08:47:15 am

Myślę, że większość nauczycieli trzyma w tym zawodzie to, że boją się zmienić pracę (pokolenie dużego bezrobocia) i brak konkretnych narzędzi w swoim ręku.
Gdyby była możliwość zdiagnozowania nauczyciela, chcącego zmienić zawód, pod kątem predyspozycji a później przeszkolenie w konkretnym zawodzie i pomoc w znalezieniu nowej pracy... Może to nawet pomysł na biznes?
Sam jestem nauczycielem od ponad 20 lat i obserwuję narastającą wśród pedagogów frustrację. Prawie nikt z zarządzających oświatą nie traktuje tego poważnie, ani nie podejmuje żadnych kroków, żeby coś z tym zrobić, istnieje takie niepisane przekonanie, że nauczyciele zawsze byli i będą - to bardzo niepokojące.

Reply



Leave a Reply.

    W sieci

    Archiwa

    Luty 2022
    Październik 2021
    Czerwiec 2021
    Maj 2021
    Luty 2021
    Styczeń 2021
    Grudzień 2020
    Sierpień 2020
    Lipiec 2020
    Luty 2020
    Listopad 2019
    Październik 2019
    Wrzesień 2019
    Sierpień 2019
    Czerwiec 2019
    Kwiecień 2019
    Marzec 2019
    Luty 2019
    Grudzień 2018
    Październik 2018
    Wrzesień 2018
    Sierpień 2018
    Czerwiec 2018
    Marzec 2018
    Wrzesień 2017
    Czerwiec 2017
    Marzec 2017
    Luty 2017
    Styczeń 2017
    Grudzień 2016
    Listopad 2016

    Kategorie

    Wszystkie
    Autonomia W Nauczaniu
    Dzieci
    Eduweek
    Feedback
    Gadżety Na Zajęciach
    Grupy Wiekowe
    Gry I Zabawy Dawne
    Gry Na Zajęciach
    Grywalizacja
    High5!
    Język Ojczysty
    Kreatywne Nauczanie
    Mediacja Językowa
    Metody Aktywizujące
    Metodyka
    Młodzież
    Młodzież I Dorośli
    Motywacja
    Najmłodsi Uczniowie
    Pierwszy Wpis
    Rozwój Nauczycieli
    Technologia

    Kanał RSS

Home

Kontakt

Teacher Trainer Blog

Doświadczenie MAMY

Copyright © 2015
  • HOME
  • Teacher Trainer Blog
  • Marketing & Customer Experience
  • Doświadczenie MAMY
  • O mnie
  • Silna, mądra, kreatywna
  • Uczymy o kobietach
  • Publikacje
  • Kontakt