KAROLINA KĘPSKA
  • HOME
  • Teacher Trainer Blog
  • Marketing & Customer Experience
  • Doświadczenie MAMY
  • O mnie
  • Silna, mądra, kreatywna
  • Uczymy o kobietach
  • Publikacje
  • Kontakt

Karolina Kępska
Teacher Trainer

Skontaktuj się
Najnowszy wpis

Gry i zabawy z wiktoriańskiego domu do współczesnej klasy cz.1

6/12/2018

1 Comment

 

Święta tradycją stoją

Idą Święta, czas radosny, rodzinny. Idealny to czas na wspomnienia naszych babć, dziadków, przypomnienie sobie co się kiedyś jadało, w co się bawiło, jak spędzało się Święta. 
Sama dawno już nie mam dziadków, ale uwielbiam słuchać, kiedy babcia mojego męża opowiada o Lwowie, lub o czasach tuż po wojnie. Niektóre historie są absolutnie przerażające, a inne wesołe, każda ma swój charakter i jest niezwykle ciekawa. 
​Co powiecie na stworzenie projektu, w którym uczniowie podzielą się tradycjami ze swoich domów, zasłyszanymi o swoich dziadków? To może być bardzo ciekawe. Sama o tym pomyślę. 


​W dawnych czasach

Obraz
​Nie tylko czasy naszych dziadków mogą być interesujące, cofając się jeszcze dalej, możemy poznać tradycje świąteczne sięgające prawie dwa wieki wstecz. Przygotowałam dla Was listę gier i zabaw z Wiktoriańskiej Anglii, które z powodzeniem możecie użyć na zajęciach w okresie świątecznym i nie tylko. No dobrze, nie wszystkie Wiktoriańskie zabawy są dla dzieci. Te dla dorosłych oznaczę * i nie omieszkam ostrzec, abyście nie robili tego w domu. :)

​1. Szarady (Charades).
Zarówno Jane Austin, jak i Charles Dickens nie omieszkali napisać o szaradach w swoich powieściach. Szarady znane nam częściej jako kalambury to popularna zabawa świąteczne z tamtych czasów. 
W klasie, aby zarówno ułatwić zadanie, jak i zaangażować uczniów, na początku lekcji warto stworzyć listę wyrażeń, słów, lub haseł, które następnie należy wypisać na kolorowych karteczkach i wrzucić do kapelusza albo koszyka, z którego uczniowie będą je losowali, po to, aby pokazywać je lub rysować. Klasę możemy też podzielić na kilka grup, które będą ze sobą rywalizowały, żeby oprócz współpracy dodać też element współzawodnictwa. 

2. Pass the slipper. 
Podaj kapeć? Czy ta zabawa naprawdę nazywa się „podaj kapeć"? No tak. :)
W dodatku kapeć jest tutaj głównym narzędziem zabawy. Wykorzystanie go także w klasie to będzie CZAD!!!
Klasa siada w kole, jedna osoba siada w środku i zamyka oczy, możemy również zasłonić tej osobie oczy chustką. W rytm muzyki uczniowie podają sobie kapeć (lub cokolwiek innego) z rąk do rąk, a kiedy muzyka ustaje, osoba siedząca w środku musi zgadnąć, kto trzyma kapeć. Jeśli zgadnie, zamienia się z tą osobą miejscami. Jeśli nie zgadnie, powinniśmy mieć przygotowany dla niej językowy challenge: zdanie do tłumaczenia, definicję do wyjaśnienia, może jakąś parafrazę, tak, aby do gry dodać element językowy oraz żeby grze nadal cel edukacyjny oprócz rozrywkowego.

3.  Pytanie lub zadanie (Question or Command/ Truth or Dare).
Czy wiedzieliście, że pytanie lub zadanie to tradycyjna zabawa z czasów Wiktoriańskich? W dodatku jest to tradycja świąteczna. Grano w tę zabawę w Wigilię, a osoba, która nie podołała zadaniu lub nie odpowiedziała na pytanie, za karę miała czernioną twarz sadzą z kominka. Hihih. Przełóżmy to na szkołę. 

4. Nie śmiej się (Laughing Game). 
Przecudowna gra zarówno dla młodszych uczniów, jak i dla starszych, nawet dorosłych, jako przerywnik na lekcji. Absolutnie nie ma tu ani grama elementu dydaktycznego, czysty FUN. Oczywiście możemy dodać językowe wyzwanie, np. wypisać na tablicy słowa z lukami do uzupełnienia, np. te z tematu Świąt Bożego Narodzenia, lub powtórzenie leksyki z działu. 

Znowu siadamy w kole, twarzą do siebie, każda osoba po kolei mówi "Ha", "Ho", "Hee", dokładając do tego gesty i miny. Wyzwaniem jest się nie zaśmiać. Kto pierwszy zacznie się śmiać, odpada z gry. Celem jest wyeliminowanie wszystkich z gry. Osoba, która najdłużej zachowa zimną krew i poważną twarz (czyli tą naszą "long face") wygrywa i może wybrać pracę domową dla reszty, zadanie na rozgrzewkę, grę na następną lekcję, kolędę do słuchania lub śpiewania i cokolwiek przyjdzie nam jeszcze do głowy. 

5. *Snapdragon/ *Flapdragon. 
Ta zabawa, z gwiazdką, czyli nie dla dzieci, o przyjaznej nazwie Snapdragon będzie ostatnią w tej części wpisu. Zabawa przednia, tylko trochę niebezpieczna, a może i trochę nawet bardzo, ale...
Do miski nalewano brandy (sic!), wsypywano rodzynki, migdały, winogrona, inne orzechy. Po czym podpalano miskę i gaszono światło! NIE RÓBCIE TEGO W DOMU! SERIO. ⚠️
Zadaniem uczestników było wyłowić i zjeść jak największą liczbę przegryzek z płonącej miski. 

Podobną zabawą do niej była Flapdragon gdzie pito piwo z podpalonego kubka, aby nie podpalić sobie włosów, brwi lub wąsów. Mieli fantazję Ci nasi przodkowie. :)

​


Chcecie dowiedzieć się więcej, czekajcie na kolejny wpis lub zajrzyjcie do źródeł: 
Victorian School
Victorian Era
BBC Victorian Christmas

1 Comment

Moje 5 e-inspiracji dla każdego nauczyciela

1/12/2018

5 Comments

 

5 kategorii

Obraz
Moje 5 e-inspiracji od samego początku postanowiłam podzielić na pięć kategorii: 
  • maluchy
  • dzieci
  • młodzież
  • dorośli 
  • rozwój osobisty i zawodowy nauczyciela​
Jeśli macie życzenie dowiedzieć się co zawarłam w każdej z nich, czytajcie dalej. 

Maluchy

Kiedy zaczynałam uczyć maluchy, nie napiszę ile lat temu, bo wyjdzie na jaw ile mam lat, a to wstyd ;), blogi naszych świetnych rodzimych blogerek nie były jeszcze popularne, a materiałów nie było tyle co teraz. Wtedy z pomocą przyszły mi amerykańskie mamy home-schoolerki. 

Home schooling, czyli edukacja domowa to popularna forma nauczania w Stanach Zjednoczonych, szacuje się, że około 2 mln. młodych Amerykanów nauczanych jest w domu. Stanowi to około 4% wszystkich uczniów. Kiedy to w Polsce uczniowie uczący się w systemie pozaszkolnym stanowią jedynie około 0,3%. Zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w naszym kraju edukacja domowa jest legalna i gwarantowana przez konstytucję. Więcej w tym temacie oraz o regulacjach prawnych przeczytacietu. 

Stroną, która najbardziej przypadła mi do gustu, i z której korzystałam najczęściej to: 3 DINOSAURS. Znajdziesz tam m.in. darmowe karty do druku spakowane w paczkach, przygotowane dla maluchów, ale też i starszych dzieciaków. 
Obraz
Moimi ulubionymi zawsze były paczki świąteczne: aktualnie Boże Narodzenie, dostępnych macie tyle różnych kart pracy, że z wrażenia rozboli Was głowa, renifery, elfy, Mikołaj, kalendarz adwentowy, kolędy,  ale też  Jasełka, etc. WOW. Do tegoNowy Rok, Thanksgiving, Easter, Święto Patryka. Jednak to nie wszystko do tego są paczki tematyczne, np.trzy świnki, jabłka, piraci, historia Stanów, i jeszcze wszystkie pory roku, liczby, kształty, alfabet, matematyka, karty do kolorowania, ćwiczenia motoryki dużej, szlaczki, no wszystko, wszystko, co się da. Musicie to zobaczyć, tego aż się nie da opisać słowami. Ja kocham i szanuję pracę Cassie. <3 
​

Dzieci

Dzieci to żywioł, kochają ruch i wszystko, co z ruchem związane, dlatego kiedy odkryłam stronę GoNoodle zakochałam się w niej. Ta strona nie tylko propaguje działania ruchowe na lekcji, ale też MINDFULNESS, czyli uważność. O uważności pisałam więcej dla magazynu Horyzonty Anglistyki, był to temat numeru 3/2018, jest on w dostępie otwartym, więc każdy, kto ma życzenie może go przeczytać. Do czego bardzo zachęcam, a oto link. 

Moi młodsi uczniowie z klas 1-3 uwielbiali tańczyć do piosenek z pokazywaniem, i przyznam się Wam, że nie tylko Ci młodsi, starsi też, a i sama uwielbiam się do nich poruszać. 
Największym moim zdaniem hitem hitów jestMoose-Ta-Cha, i jak dla mnie wszystkie piosenki z pokazywaniem Pana Łosia. No zobaczcie sami! 
​


​Młodzież

Kolejna inspiracja, e-inspiracja, jest dla nauczycieli uczących młodzież, choć nie tylko. Jest dość uniwersalna, a co więcej pisałam już o niej na swoim fanpage'u na FB Karolina Kępska Teacher Trainer, a także również w Horyzontach Anglistyki. Niestety tym razem linka nie jestem w stanie dołączyć, bo artykuł dopiero się ukaże w najnowszym grudniowym numerze. Tak więc, co to może być skoro tak chętnie się o tym rozpisuję tu i ówdzie? 
A jest to... TaDam! Wheel Decide. 
Mówi się, że fortuna kołem się toczy, ale nie tylko fortuna, kołem może toczyć się cała lekcja. Pisząc artykuł doliczyłam się 21 znanych mi zastosowań koła fortuny, zaczynając od zastosowań z zakresu integracji klasy i zarządzania zasobem uczniowskim, przez element pokoju zagadek, po poszczególne elementy lekcji: rozgrzewki, nauka słownictwa, praca nad umiejętnościami, etc. 

Pokój zagadek, czyli Escape Room to jedna z najszybciej rozwijających się technik pracy na zajęciach, wykorzystująca elementy gry, storytellingu, zagadek. Moda przyszła ze Stanów Zjednoczonych, wywodzi się też z gier komputerowych i od pewnego czasu doskonale zaklimatyzowała i zadomowiła się w naszych klasach. Jeśli chcecie poznać kilka z generatorów zagadek i tajnych kodów, których ja używam na zajęciach kliknijcie w zdjęcie poniżej lub sczytajcie kod QR prowadzący do mojego padleta, który z Waszą pomocą wciąż jest uzupełniany nowościami. DZIĘKUJĘ.
Obraz

Najczęściej koła Wheel Decide używam do wybierania ucznia, który odpowie na moje pytanie lub coś zrobi na lekcji, ale to chyba najczęstszy sposób użycia, który nikogo nie zaskakuję. Z właśnie tego powodu, żeby jednak dać Wam coś nowego, podzielę się zupełnie innym jego wykorzystaniem, a mianowicie jako NAGRODA! :)
  • Wheel Decide to "genialne narzędzie kiedy chcemy nagrodzić naszego ucznia lub całą klasę za dobrą pracę i uwagę na zajęciach. Wybierając nagrody typu ulubiona gra na podsumowanie zajęć, krótki filmik z YouTube, śpiewanie fajnej piosenki, sprawimy naszej klasie dużo przyjemności, a kiedy do tego wykorzystamy właśnie ich sugestie motywacja do pracy na kolejnych zajęciach będzie o wiele mocniejsza".
Poniżej zobaczcie sami jak takie koło nagród może wyglądać: 
​

Dorośli

Jak dorośli, to nic innego jak musi to być strona TED. Co poradzić, TEDy źródło genialnej inspiracji na wyższych poziomach językowych, ale też i na niższych, ponieważ te filmy, które przedstawiają ​IDEE WARTE PROPAGOWANIA można wyświetlać z napisami w różnych językach, w tym w języku oryginału i języku ojczystym. 
Najpopularniejszym TEDem wszechczasów jest mowa Kena Robinsona o szkołach zabijających kreatywność. Znacie? Wiem! No, ale cóż począć ten TED Talk do czwartku 29.11 do godziny 21:11 obejrzano 54,249,141 . 
​
Obraz
O TEDach na swoim fanpage'u pisałam wielokrotnie. Używam ich zarówno na zajęciach z młodzieżą, czy (w moim przypadku raczej ostatnio młodszymi) dorosłymi: 
- BO są krótkie, a ja mogę je jeszcze pociąć, dzięki Edpuzzle (jeśli chcesz zobaczyć jak to robię, wejdźtu), ale też dzięki podręcznikom takim, jak najnowsza świeżynka mojego wydawnictwa Nowa Era, czyli My Perspectives; 
- BO wyciągając z nich wnioski uczę się sama i rozwijam moich uczniów; 
- BO uczę się uczyć i prezentować swoją wiedzę i doświadczenie; 
- BO uczę moich uczniów jak dzięki nim, biorąc przykład z najlepszych, prezentować siebie i swoje poglądy; 
- BO to źródło autentycznego języka wielu odmianach i w formie jakiej naprawdę się go używa;
- BO lubię :)  


Rozwój nauczycieli

Kolejną kategorią moich 5 e-inspiracji, już ostatnią z 5, jest rozwój nauczycieli, zarówno zawodowy, jak i osobisty. Tak naprawdę będą tu trzy strony, nie jedna, ale nawiązujące do jednej kategorii, czyli kursów. Nie umiałam się zdecydować, którą z platform wybrać, bo każda jest wartościowa: 
  • EduMach to kursy dla nauczycieli, nauczycieli różnych przedmiotów, nie tylko języków, sa to bardzo wartościowe kursy internetowe w języku polskim. Dodatkowo można zapisać się na egzamin i dostać po każdym kursie certyfikat, tak potrzebny nam do awansu zawodowego nauczycieli
  • Coursera i edX to platformy w języku angielskim, nieocenione źródło kursów wszelakich kursów dla nauczycieli, ale też i biznesu, dzięki którym możecie zdobyć nowe kwalifikacje i umiejętności. Podobnie jak w platformie EduMach można brać udział w kursie za darmo, a gdy chcemy otrzymać certyfikat musimy zdać egzamin i zrobić odpowiednią opłatę. 
Zachęcam Wam bardzo do korzystania i wyszukiwania dla siebie różnych ścieżek rozwoju osobistego i zawodowego, bo nigdy nie wiecie, gdzie zajdziecie. Life-long Learning oraz umiejętności adaptacji i szybkiego uczenia się to przecież jedne z najbardziej cenionych umiejętności XXIw. Dzięki nim zostałam nauczycielem, potem metodykiem, potem trenerem, dyrektorem metodycznym, a następnie marketingowcem, i sama nie wiem gdzie jeszcze dojdę, ale chcę dojść bardzo daleko... I tego Wam też życzę. :)

Źródła: 
Kępska, K. (2018) Wheel Decide, czyli 21  pomysłów na wykorzystanie koła Wheel Decide, w: "Horyzonty Anglistyki", 6/ 2018

Obraz
Odwiedź koniecznie inne blogi: 
  • Angielskie Bajanie - https://angielskiebajanie.pl/e-inspiracje-best-online-resources/
  • AngSchool - https://angschool.weebly.com/angschool-blog/high-5-e-inspiracje-od-angschool
  • angielski-one-to-one - https://angielski-one-to-one.blogspot.com/2018/11/high5-moje-e-inspiracje.html
  • English Freak - https://www.englishfreak.pl/2018/12/e-inspiracje-czyli-5-inspirujacych.html
  • Enjoy English - www.en-joyenglish.weebly.com/5-wartosciowych-stron-internetowych
  • Head Full of Ideas - https://fullofideas.pl/2018/12/e-inspiracje/​
  • Karolina Lubas blog - https://karolinalubas.pl/2018/12/01/high-five-internetowe-inspiracje/
  • Let’s read in English - https://letsreadinenglish.wordpress.com/2018/12/01/e-inspiracje-czyli-5-miejsc-w-sieci-ktore-polecam/
  • Londonopoly: https://londonopoly.blogspot.com/2018/11/e-inspiracje-czyli-5-fajnych-stron-z.html
  • made by kate - http://www.made-by-kate.pl/2018/11/high-5-e-inspiracje-made-by-kate.html
  • Małe duże - http://www.male-duze.pl/2018/11/5-inspirujacych-miejsc-w-sieci.html
  • Pomysły przy tablicy - https://pomyslyprzytablicy.pl/2018/12/01/e-inspiracje/
5 Comments

    W sieci

    Archiwa

    Luty 2022
    Październik 2021
    Czerwiec 2021
    Maj 2021
    Luty 2021
    Styczeń 2021
    Grudzień 2020
    Sierpień 2020
    Lipiec 2020
    Luty 2020
    Listopad 2019
    Październik 2019
    Wrzesień 2019
    Sierpień 2019
    Czerwiec 2019
    Kwiecień 2019
    Marzec 2019
    Luty 2019
    Grudzień 2018
    Październik 2018
    Wrzesień 2018
    Sierpień 2018
    Czerwiec 2018
    Marzec 2018
    Wrzesień 2017
    Czerwiec 2017
    Marzec 2017
    Luty 2017
    Styczeń 2017
    Grudzień 2016
    Listopad 2016

    Kategorie

    Wszystkie
    Autonomia W Nauczaniu
    Dzieci
    Eduweek
    Feedback
    Gadżety Na Zajęciach
    Grupy Wiekowe
    Gry I Zabawy Dawne
    Gry Na Zajęciach
    Grywalizacja
    High5!
    Język Ojczysty
    Kreatywne Nauczanie
    Mediacja Językowa
    Metody Aktywizujące
    Metodyka
    Młodzież
    Młodzież I Dorośli
    Motywacja
    Najmłodsi Uczniowie
    Pierwszy Wpis
    Rozwój Nauczycieli
    Technologia

    Kanał RSS

Home

Kontakt

Teacher Trainer Blog

Doświadczenie MAMY

Copyright © 2015
  • HOME
  • Teacher Trainer Blog
  • Marketing & Customer Experience
  • Doświadczenie MAMY
  • O mnie
  • Silna, mądra, kreatywna
  • Uczymy o kobietach
  • Publikacje
  • Kontakt