W Internecie z łatwością znajdziecie informacje, czym jest Persona i do czego jej się używa. Nie jest jednak łatwo znaleźć wylistowane badania, które należy wykonać, aby tę Personę zdefiniować. Jeśli chcecie się tego dowiedzieć, przeczytajcie ten krótki artykuł, lub obejrzyjcie nagranie wideo. Persona, a protopersonaZarówno w projektowaniu usług, jak i w działaniach w obszarze marketingu, czy komunikacji używamy Person. Ważne jest jednak rozróżnienie dwóch typów:
Persona oparta na badaniach jest jednym z kluczowych elementów pracy nad rozwojem produktu/ usługi lub strategii komunikacji. Persona, główna oraz persony poboczne są esencją informacji o grupie docelowej, która ma konkretne potrzeby, oczekiwania, czy też trudności i bolączki. Nie mając persony opartej na badaniach, nie jesteśmy w stanie zaproponować właściwych rozwiązań, bo nie wiemy, do kogo kierujemy nasze działania i jakie problemy chcemy rozwiązywać. Persona, której może towarzyszyć mapa empatii, jest punktem wyjścia do dalszego modelowania, czyli np. mapowania ścieżki klienta za pomocą Value Proposition Canvas i Customer Journey Map. Badania Potrzebne do stworzenia PERSONYAby stworzyć personę potrzebne nam są różnego rodzaju badania i ich wyniki, część danych to tzw. dane zastane i dokumenty, które mamy dostępne. Możemy podzielić je na dwie kategorie.
Jeśli chodzi o badania przydatne do tworzenia persony to mówimy o badaniach ilościowych np. badania kwestionariuszowe, ankiety, testy A/B i jakościowych, które dają wgląd w świat respondenta. Badania ilościowe dają miary liczbowe, twarde dane niezbędne, aby scharakteryzować określony trend, zjawisko społeczne lub jego zmianę. Badania ilościowe mają swoje plusy i minusy. Głównymi ich zaletami są: szybkość, niski koszt, relatywnie dobra jakość pozyskanych danych oraz dotarcie do konkretnej i dobranej przez nas grupy docelowej. Wady to oczywiście brak kontroli, możliwe błędy techniczne oraz deklaratywność, która często nijak ma sie do rzeczywistości. Badania jakościowe to badania, które mają na celu opisać rzeczywistość badanych, poznać ich zachowania, motywacje oraz procesy myślowe oraz wynaleźć insighty konsumenckie i "aha!" momenty. Do badań jakościowych należą fokusy, wywiady pogłębione, obserwacje np. bardzo ciekawe w formie service safari. Często badania jakościowe pogłębiają dane pozyskane ilościowo. Podobnie do badań ilościowych, te jakościowe też mają swoje zalety i wady. Do tych pierwszych zaliczymy elastyczność, możliwość zmiany pytań, poprowadzenie wywiadu inaczej niż się zamierzało, dokładniejsze wejrzenie w respondenta, niestety są bardziej czasochłonne, częściej nieobiektywne (respondent może nie być szczery, w grupach fokusowy często spotyka się efekt owczego pędu) i trudniejsze do analizy. Czas na krótkie podsumowanie.
Mam badania i co dalej? Czas na analizę i syntezę.
Do zaczytania.
0 Komentarze
Odpowiedz |
AutorCześć jestem Karolina. Archiwa
Listopad 2023
|
Home |
Teacher Trainer Blog |
O mnie |
Kontakt |
Moje CV |